Printer Friendly Version ESOF 2020 - međunarodni naučni festival u Trstu ( 02. - 06. septembra 2020.godine) @ 4 September 2020 11:03 PM

02. septembar 2020.godine

 

       I pored svih poteškoća, u sredu, 2. septembra, u Trstu je održana svečana inauguracija najvećeg međunarodnog naučnog festivala „Esof 2020“ koju je otvorio gradonačelnik Trsta, Roberto Dipjaca, podvlačeći ulogu Trsta kao značajnog centra za razvoj nauke, multikulturalizma i budućeg ekonomskog razvoja kroz značajnu evropsku poziciju i snažan razvoj luke.

       Predsednik Regije FVĐ, Masimiliano Fedriga, pohvalio je sve aktivnosti Regije i svih njenih naučnih i medicinskih institucija koje su i tokom epidemije radile naučna istraživanja i donosile hrabre i jedinstvene odluke, dok su glavne  međunarodne naučne institucije zaćutale tokom akutne faze pandemije.

        Prisutnima se zatim obratio i  vatikanski državni sekretar, kardinal Pietro Parloin rečima: „Nauka i vera nisu u suprotnosti, čak nisu ni u konkurenciji, ali to su dva alata koja nam pomažu da se približimo, da sve više saznajemo istinu. Srećan sam što sam ovde i što se bavim ovim pitanjem i sa stanovišta crkve“

       Ministar za  univerzitet i istraživanja, Getano Manfredi, rekao je: “ Potrebno nam je više istraživanja u našoj zemlji, jer mislim da su svi građani shvatili da sa više istraživanja ima više sigurnosti, više je rasta, više demokratije i više mogućnosti za sve, posebno za mlade ljude. Iskustvo i učenje pandemije mora postati kolektivno blago naše zemlje kako bi se osiguralo da Italija iskoristi svoj talenat i u stanju je da svoje izuzetne veštine preuzme na opšte dobro.“

        Direktorka CERN-a Fabiola Đanoti osvrnula se na rodnu ravnopravnost u nauci: „Nauka je seksi. Moramo da privučemo devojke u svet nauke dajući im ispravne poruke, odnosno govoreći da je nauka za sve, da nema posla za muškarce i žene i da nauka omogućava da se suoče sa velikim izazovima. Dakle, mora se reći da se sa naukom mogu raditi lepe i zanimljive stvari“
        Prema rečima Đanoti, takođe je neophodno  pomoći ženama koje su preduzele neku aktivnost u polju naučnog istraživanja, dajući im mogućnost za pomirenje između radnih i porodičnih obaveza i osiguravajući unapređenje karijere  kako bi se obezbedio jednak tretman.

         Najveću pažnju na sebe je skrenuo Alberto Mantovani, profesor patologije i naučni direktor Humanitasa, koji je juče ujutro održao konferenciju usresređenu na ulogu imunološkog sistema protiv raka i Covid-19.
        „Mnogo je više onoga što ne znamo nego onoga što znamo kada je u pitanju odgovor našeg imunološkog sistema na Covid -19. Puno smo napredovali i shvatili smo da ovaj virus sada igra novu igru i koristi nove šeme . Postoji prva linija odbrane urođenog imuniteta, koju virus nadilazi kada uspe, ali u većini asimptomatskih problema imunitet rešava probleme. Tada najsofisticiranije odbrambene linije intervenišu proizvodnjom antitela koja su vrh ledenog brega imunološkog sistema, a potom se aktiviraju  direktori imunološkog orkestra, limfociti T.  Tek ukoliko je ovakav odgovor imuniteta izostao, nastaju ozbiljni problemi“.
         Mantovani je takođe objasnio da su "imunitet i upala transverzalni za različite bolesti za koje pre 20 godina nismo mislili da imaju ikakve veze sa tim, poput raka i kardiovaskularnih bolesti. Zahvaljujući imunološkim studijama na tumorima ušli smo u novi svet imunoloških terapija protiv raka“.

         Sauro Succi, istraživač na odseku za fiziku rimskog univerziteta La Sapienza, govorio je o potrebi korišćenja  CERN algoritama u rađanju nove naučne metode koja će  ubrzati potragu za lekom protiv Covid-19
„Pokušavamo da shvatimo da li nam Cernovi algoritmi primenjeni na biološke molekule, posebno na  Covidov spike (protein sa kojim novi koronavirus uspeva da prodre u ljudske ćelije) mogu pomoći u dizajniranju lekova za budućnost. Smatram da postoji opasna tendencija propagande, budući da imamo pregršt podataka, više nema potrebe za teoretizacijom, jer iz podataka, sa inteligentnim algoritmima, možemo da izvučemo sve znanje koje nam je potrebno “

           Kompanija „Saipem“ predstavila je tehnološke inovacije u svetu dronova i podmornica. Tim stručnjaka ilustrovao je najnovija dostignuća u oblasti opreme za podmorske operacije i intervencije.

          U petak, 04.septembra, od 18 časova biće predstavljena dva projekta srpskih naučnika.

          Sve do nedelje ,6. septembra, Trst će biti evropska prestonica nauke predstavljajući naučna istraživanja i dostignuća iz svih oblasti i svih krajeva sveta.