Printer Friendly Version ЕSOF 2020 – међународни научни фестивал у Трсту ( 02. - 06. септембра 2020.године) @ 4 September 2020 10:59 PM

02.септембар 2020.године

 

        И поред свих потешкоћа, у среду, 2. септембра, у Трсту је одржана свечана инаугурација највећег међународног научног фестивала „Есоф 2020“ коју је отворио градоначелник Трста, Роберто Дипјаца, подвлачећи улогу Трста као значајног центра за развој науке, мултикултурализма и будућег економског развоја кроз значајну европску позицију и снажан развој луке.

       Председник Регије ФВЂ, Масимилиано Федрига, похвалио је све активности Регије и свих њених научних и медицинских институција које су и током епидемије радиле научна истраживања и доносиле храбре и јединствене одлуке, док су главне  међународне научне институције заћутале током акутне фазе пандемије.

        Присутнима се затим обратио и  ватикански државни секретар, кардинал Pietro Parloin речима: „Наука и вера нису у супротности, чак нису ни у конкуренцији, али то су два алата која нам помажу да се приближимо, да све више сазнајемо истину. Срећан сам што сам овде и што се бавим овим питањем и са становишта цркве“

       Министар за  универзитет и истраживања, Гетано Манфреди, рекао je: “ Потребно нам је више истраживања у нашој земљи, јер мислим да су сви грађани схватили да са више истраживања има више сигурности, више је раста, више демократије и више могућности за све, посебно за младе људе. Искуство и учење пандемије мора постати колективно благо наше земље како би се осигурало да Италија искористи свој таленат и у стању је да своје изузетне вештине преузме на опште добро.“

        Директорка ЦЕРН-а Фабиола Ђаноти осврнула се на родну равноправност у науци: „Наука је секси. Морамо да привучемо девојке у свет науке дајући им исправне поруке, односно говорећи да је наука за све, да нема посла за мушкарце и жене и да наука омогућава да се суоче са великим изазовима. Дакле, мора се рећи да се са науком могу радити лепе и занимљиве ствари“
        Према речима Ђаноти, такође је неопходно  помоћи женама које су предузеле неку активност у пољу научног истраживања, дајући им могућност за помирење између радних и породичних обавеза и осигуравајући унапређење каријере  како би се обезбедио једнак третман.

         Највећу пажњу на себе је скренуо Алберто Мантовани, професор патологије и научни директор Хуманитаса, који је јуче ујутро одржао конференцију усресређену на улогу имунолошког система против рака и Covid-19.
        „Много је више онога што не знамо него онога што знамо када је у питању одговор нашег имунолошког система на Covid -19. Пуно смо напредовали и схватили смо да овај вирус сада игра нову игру и користи нове шеме . Постоји прва линија одбране урођеног имунитета, коју вирус надилази када успе, али у већини асимптоматских проблема имунитет решава проблеме. Тада најсофистицираније одбрамбене линије интервенишу производњом антитела која су врх леденог брега имунолошког система, а потом се активирају  директори имунолошког оркестра, лимфоцити Т.  Тек уколико је овакав одговор имунитета изостао, настају озбиљни проблеми“.
         Мантовани је такође објаснио да су "имунитет и упала трансверзални за различите болести за које пре 20 година нисмо мислили да имају икакве везе са тим, попут рака и кардиоваскуларних болести. Захваљујући имунолошким студијама на туморима ушли смо у нови свет имунолошких терапија против рака“.

         Sauro Succi, истраживач на одсеку за физику римског универзитета La Sapienza, говорио је о потреби коришћења  ЦЕРН алгоритама у рађању нове научне методе која ће  убрзати потрагу за леком против Covid-19
„Покушавамо да схватимо да ли нам Цернови алгоритми примењени на биолошке молекуле, посебно на  Covidov spike (протеин са којим нови коронавирус успева да продре у људске ћелије) могу помоћи у дизајнирању лекова за будућност. Сматрам да постоји опасна тенденција пропаганде, будући да имамо прегршт података, више нема потребе за теоретизацијом, јер из података, са интелигентним алгоритмима, можемо да извучемо све знање које нам је потребно “

           Компанија „Saipem“ представила је технолошке иновације у свету дронова и подморница. Тим стручњака илустровао је најновија достигнућа у области опреме за подморске операције и интервенције.

          У петак, 04.септембра, од 18 часова биће представљена два пројекта српских научника.

          Све до недеље ,6. септембра, Трст ће бити европска престоница науке представљајући научна истраживања и достигнућа из свих области и свих крајева света.